قالب وردپرس افزونه وردپرس

همایش اخلاق و حقوق به مناسبت تاسیس بنیاد حقوقی بهمن کشاورز عصر سه‌شنبه نهم مهر ماه سال ۱۳۹۸ در تالار  شیخ انصاری دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران برگزار شد.

بنیاد حقوقی بهمن کشاورز در ۱۳ شهریور ماه سال ۱۳۹۸ در اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری استان تهران به ثبت رسید.

این بنیاد حقوقی تجلی اندیشه‌های گوناگونی است که برای نگهداری یادگارها و گسترش مکتب بهمن کشاورز، حقوقدان و وکیل پرآوازه دادگستری، اندک زمانی پس از سفر نابهنگام او در تاریخ سوم اردیبهشت ۱۳۹۸ خورشیدی، توسط همسر و فرزندانش-کارآموزان دیرینه‌اش که بعدها رفیق و همکار او شدند، وکلای دادگستری، دانشجویان و کارآموزان حقوق، دانشگاهیان، رفقای سالیان دورش، قلمداران رسانه و مردم مهربانی که سالیان خواننده نگاشته‌های او در مطبوعات بودند، ارائه شد.

گسترش و نشر ارزش‌های اخلاق حرفه‌ای وکالت، گسترش فرهنگ تالیف، نگارش و ترجمه آثار ارزشمند حقوقی، ظرفیت سازی و توسعه توانمندی‌های حقوقی مردم، گسترش فرهنگ استفاده از مشاوره حقوقی، اهدای نشان بهمن کشاورز به کنشگران تاثیرگذار در جامعه حقوقی و همکاری با دیگر نهادهای حقوقی و غیرحقوقی دولتی و خصوصی در راستای اجرای اهداف بنیاد از اهم اهداف تاسیس بنیاد حقوقی بهمن کشاورز است.

کامیلا افراخته، شهربانو بهارک کشاورز و کریم کشاورز موسسین بنیاد حقوقی بهمن کشاورز و علیرضا آذربایجانی، محمودآموزگار، عمادالدین باقی، مرتضی شهبازی‌نیا، محمد شیوایی کجوری، پروفسور داریوش فرهود، مهرداد قربانی سرابی، فریده غیرت، علی مانی فر، نسرین مصفا، سعید ملک‌زاده و صدیقه نعیمیان اعضای هیئت امنا این بنیاد حقوقی هستند همچنین طلایی کمال آباد، کریم کشاورز، محمد شیوایی کجوری و شهربانو بهارک کشاورز اعضای هیئت مدیره بنیاد حقوقی بهمن کشاورز را تشکیل میدهند.

در ابتدای این همایش کریم کشاورز، آغاز به کار بنیاد حقوقی بهمن کشاورز در محل دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران را در راستای فراهم آوردن بستر بهره گیری از ظرفیت ها و پتانسیل های این دانشگاه به منظور توسعه فعالیت های بنیاد توصیف و تصریح کرد: این بنیاد تلاش دارد تا ضمن زنده نگه داشتن نام، یاد و پاسداشت تلاش های زنده یاد بهمن کشاورز حقوقدان و وکیل دادگستری؛  رهروی شایسته برای مکتب ایشان باشد.

بنیاد حقوقی بهمن کشاورز دارای شخصیت حقوقی مستقل است و علاوه بر گسترش و آموزش ارزش های مکتب حقوقی بهمن کشاورز، سعی خواهد داشت تا در راستای گسترش ارزش های اخلاقی در عرصه حقوق و وکالت، گام بردارد.

کریم کشاورز، خواستار همکاری کلیه فعالین و کنشگران عرصه حقوق و کالت با بنیاد حقوقی بهمن کشاورز شد و تاکید کرد: درب بنیاد بر روی همه اعضای جامعه حقوق و وکالت باز است و دست نیاز به سمت این عزیزان دراز می کنیم.

سعید ملک زاده  از سخنرانان  همایش سخنان خود را اینگونه آغاز کرد : زنده یاد کشاورز در نهایت تواضع همواره در راستای افزایش دانش حقوقی جامعه همت گماشت.

ملک زاده، به فرآیند تاسیس بنیاد حقوقی بهمن کشاورز اشاره کرد و بیان نمود: اساسنامه بنیاد در ۳۰ مردادماه سال جاری به تصویب و در ۱۳ شهریورماه از طریق اداره ثبت شرکت ها به رسمیت رسید.

رئیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران،دکتر تخشید سخنران دیگر همایش بودند. ایشان  آغاز به کار بنیاد حقوقی بهمن کشاورز از دانشکده متبوع خود را موجب خرسندی و مباهات دانشجویان و دانش آموختگان این دانشکده توصیف کرد و گفت: دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران آمادگی دارد تا ارتباط کاری فی مابین خود و بنیاد حقوقی بهمن کشاورز را هر روز گسترش دهد.

محمدرضا تخشید به کوشش های زنده یاد بهمن کشاورز در راستای سالم سازی و اقتدار دستگاه قضایی کشور به منظور دستیابی به جامعه ای سالم و پاک اشاره کرد و گفت: برای ترویج سالم سازی در جامعه و دستگاه قضایی باید شخص مروج، سالم و پاک باشد و به واقع زنده یاد کشاورز اینچنین بود و صداقت، سلامت کاری، علم و دانش از ویژگی های خاص ایشان بود. 

ایشان افزودند: یک دستگاه قضایی مقتدر و سالم می تواند گلوگاه های فساد را گرفته و درراستای امنیت قضایی مردم گام بردارد. همانگونه که در کشورهای توسعه یافته همچون آمریکا و انگلستان شاهدیم که دستگاه قضایی چگونه مقابل رئیس جمهور و نخست وزیر ایستاده و بدون هیچ واهمه ای در مخالفت با تصمیمات آنها، رای صادر می کند. 

تخشید، در ادامه از عدم ورود به حوزه سیاست به عنوان یکی دیگر از خصوصیات شخصیتی زنده یاد بهمن کشاورز نام برد و تصریح کرد: به همین دلیل است که حتی در پرونده معروفی که وکالت یکی از شخصیت های سیاسی کشور را برعهده داشتند، خیلی راضی به پذیرش آن پرونده نبودند و به اصرار اطرافیان آن را قبول کرد. 

رئیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، با بیان اینکه برای دستیابی به یک جامعه ایده آل باید هرکسی به سهم وارد میدان شود و زنده یاد کشاورز در عرصه وکالت اینگونه عمل کرد، افزود: برای همین منظور بود که سالها مسئولیت اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران و کانون وکلای مرکز را برعهده داشت و نقش و جایگاه ویژه ای از خود در این عرصه به یادگار گذاشت.

سیدمحمود کاشانی یکی ازسخنران در همایش اخلاق و حقوق به مناسبت تاسیس بنیاد حقوقی بهمن کشاورز با ایراد سخنانی، گفت:من امیدوارم این بحث‌ها سرآغازی باشد برای آرزوهای ملت ایران که مبارزات بسیاری برای آنها انجام شده است و همچنان دور از دسترس است.ایشان ضمن بیان مواردی در خصوص دادرسی عادلانه گفت: دادرسی عادلانه آرزوی همه ملت‌ها در همه دنیاست و در ایران هم تلاش‌های بسیاری صورت گرفته ولی متاسفم در دورانی که بیشترین تعداد وکلا و کانون‌های وکلا را داریم مردم  دسترسی به دادرسی عادلانه ندارند و صدای مردم به گوش می‌رسد اما چرا باید اینطور باشد؟ باید به تاریخ حقوق نگاهی بیندازیم.کاشانی به پایه‌گذاری اصل تفکیک قوا و ایجاد پارلمان در جهان اشاره کرد و افزود: ۲۳۰ سال پیش اعلامیه‌ای در مجلس فرانسه تصویب شد مبتنی بر حقوق بشر که بی‌احترامی، تحقیر و تجاوز به حقوق مردم را عامل اصلی بدبختی ملت‌ها و فساد دولت‌ها دانستند. اما چرا امروز که فساد در کشور ما گسترش پیدا کرده فرصت بیان این حقیقت داده نمی‌شود که این فساد ریشه در پایمال کردن حقوق مردم دارد.این وکیل و حقوقدان خاطرنشان کرد: در جامعه ایرانی قبل از مشروطیت خواستار تاسیس عدالتخانه شدند و گام به گام نهادهای حقوقی شکل گرفت و اداره مدعی العمومی همان دادسرا شکل گرفت و دیوان تمیز تاسیس شد و قوانین گام به گام تصویب شدند و قانون جزا، قانون مدنی، قوانین دادرسی کیفری و مدنی تصویب شدند و قوانین ثبت اسناد تصویب شد و می بینیم که در طول دوران مشروطیت مطابق تجربه بشریت قوانین تصویب شد و هیچگاه مورد اعتراض نبود و قانونی مانند قانون تجارت حدود ۸۰ سال پابرجا بوده چرا که بر اساس تجربه تصویب شده بود.کاشانی تاکید کرد: می‌بایست یک کمیسیون بلندپایه از حقوق‌دانان کشور منطبق با آخرین دستاوردهای کشور فرانسه را برای اصلاح قانون تجارت وارد نظام قانون گذاری می‌کردند و الان همه نگران تصویب یک قانون دست و پا شکسته به عنوان قانون تجارت هستند. و وکلای دادگستری با دفاع از قانون اساسی می‌توانند دفاع عادلانه را داشته باشند همانطور که وکلای آمریکا موظف به دفاع از قانون اساسی ایالات متحده آمریکا هستند.ایشان در بخشی از سخنانش خاطر نشان کرد: اشتباهاتی در دوران حاضر بر پیکره قانون، دستگاه قضا و کانون‌های وکلا موجب تزلزل قوانین است و رئیس جمهوری که ادعای آزادی داشت قانونی را مصوب کرد که موجب ایجاد ماده ۱۸۷ شد و شگفت‌آور است بعد از آنکه مجلس بودجه اجرای ماده ۱۸۷ را در همان دولت خاتمی حذف کرد و شش بار نمایندگان مجلس اصل ماده ۱۸۷ را حذف کردند اما شورای نگهبان به آن اصرار کرد و آیا شورای نگهبان برای صیانت از قانون اساسی است یا برای تجاوز به آن و ماده ۱۸۷ خلاق اصل ۱۵۶ قانون اساسی بود.کاشانی به تلاش و مجاهدت کانون‌های وکلا در حفظ استقلال کانون وکلا در ایران اشاره و بیان کرد: بیشترین فشارها در این چهل سال بر کانون‌های وکلای دادگستری وارد شده است و امیدوارم وکلا از دفاع از حقوق حرفه‌ای خود کوتاه نیایند و در انتخابات کانون‌های وکلا اجازه ندهند که دادگاه انتظامی قضات تعیین تکلیف کند و به حقوق مردم تجاوز کنند و جامعه ایرانی از دادرسی عادلانه و حکومت قانون برخوردار شوند.

رییس کانون وکلای دادگستری مرکز با انتقاد از ایجاد نهاد موازی با کانون وکلا گفت: روسای مرکز مشاوران هم ماه‌ها ماندند تا پروانه وکالت را از ما بگیرند. پس این امر نشان می دهد با اصالتیم.عیسی امینی رییس کانون وکلای مرکز گفت: خیلی خوشحالم که در دانشگاه تهران هستم، دانشگاهی که ۱۱ سال در آن افتخار تلمذ را داشتم. بعد از فوت استاد کشاورز،  تمام صفحات اول روزنامه‌ها به مرحوم کشاورز اختصاص داشت، بسیار عجیب بود. چرا؟ شاید برای خوب بودن و باسواد بودن و … ایشان بوده است اما قطعا دلیل مهمی دارد. رسانه نقش مهمی را  دارد. موثر بودن  شخصیت استاد کشاورز  بود و  ما باید در این صفت دنبال آن بگردیم.  این موثر بودن چیست. چرا موجب شد این انسان تا این حد اثرگذار بوده باشد.ایشان  با بیان به اینکه رسانه‌ها مهم‌اند اما در کشورهای درحال توسعه مهم‌ترند، گفت: اولین وصف استاد این بود که  فعال مدنی بود و  فعال سیاسی نبود البته نمی خواهم سیاست را تخطه کنم.  دومین وصف مرحوم کشاورز  دوری از هیجانات است و فشارهای زیادی بوده است ولی از هیجانات به دور بودند. استاد کشاورز بسیار در روزنامه‌ها حضور داشت گفت:  انسان ذاتا دیده شدن را  دوست دارد. بعضی‌ها صبح تا شب در روزنامه می نویسند، ولی اگر بتوانیم طوری بنویسیم که  هم اثر بگذارد و هم مخاطب را حس و لمس کند،  این شخص در بطن جامعه حضور دارد. او کوتاه می نوشت ولی خوب می نوشت و  جان مطلب را بیان می کرد. این  هنر بزرگی است.ایشان با بیان اینکه یکی از ویژگی های دیگر استاد کشاورز،  شجاعت است گفت: بدون شجاعت نمی شود این صنف را نگه داشت زیرا همین رسانه ملی یکی از هنرهایش این است که نهادهای مدنی را به زیبایی انتخاب می کند و باظرافت تخریبش می کند.یکی از اوصاف استاد کشاورز شجاعت بود. چه کسی گفته کنار نهاد مدنی، نهاد دیگری بسازید و هر سال آزمون داشته باشد. این زیرسوال بردن اعتبار محاکم و قانون گریزی است و مبارزه بافساد نیست. یکی دیگر از اوصاف مرحوم کشاورز توجه ایشان به مضامین اجتماعی بود و اجتماع نویس بود. اطمینان دارم هیچ حکومت وکشوری پیشرفت نمی کند و به توسعه پایدار نمی رسد مگر با حکمرانی قانون و اجرای قانون. کانون وکلای مستقل امروز پایدار می‌ماند و هر لحظه ای که تعلیق در این اقتدار رخ دهد، همان لحظه تعلیق در سلامت رخ می دهد. اگر وکیل مستقل تحمل نمی کنید پس قاضی مستقل وجود ندارد.من افتخار دارم که ایرانی‌ام. نه مهاجرت کرده‌ام و نه اتهام دیگری دارم. سعید مرتضوی هم دنبال وکیل مستقل می گشت و  روسای مرکز مشاوران هم ماه‌ها ماندند تا پروانه وکالت را از ما بگیرند. پس این امر نشان می دهد با اصالتیم. امیدوارم در استقلال کانون تلاش کنیم. کشور اگر دنبال توسعه هست راهی ندارد که به این توسعه پایدار تن دهد و الا توسعه ممکن نخواهد بود.

رییس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) از سخنرانان دیگر این همایش بودند ایشان ابراز داشتند :مرحوم بهمن کشاورز به عنوان یک وکیل ممتاز و الگویی پیش روی ما است.

مرتضی شهبازی نیا در همایش “اخلاق و حقوق” که به مناسبت تاسیس بنیاد حقوقی زنده یاد بهمن کشاورز برگزار شد،  ضمن گرامی داشت یاد و خاطره بهمن کشاورز گفت: حسرت می خورم که از فرصت در کنار استاد کشاورز بودن کم استفاده کردم و یکی از فقدان های زندگی ام درگذشت ایشان بود.وی با طرح این سوال که چرا مرحوم کشاورز محبوب وتاثیرگذار وفقدانش سخت بود، گفت: مرحوم کشاورز در اخلاق فردی متواضع و با ادب  و دارای سلامت نفس بودند  ولی کشاورز از این جهت محبوب نبود و بعنوان دانشمند و استاد برجسته دانشگاه محبوب نبود بلکه  مرحوم کشاورز به عنوان وکیل شهرت داشت و سخت ترین کار این است زیرا وکالت در همه جای دنیا  با ذهنیت منفی در جامعه روبرو است. وکالت سرزمین تعارض‌ها و تعارض ارزش‌ها و اعتقاد به حکومت است و در این قلمرو درست عمل کردن سخت است. استقلالی که به نهاد وکالت داده‌اند را امتیاز تلقی می کنیم ولی اینگونه نیست زیرا  وظیفه سنگینی است. علت این است که تعهد دادیم و آن هم تعهد حاکمیت به قانون است.من نمی توانم وکیلی باشم که به دنبال رانت باشم ولی دم از استقلال بزنم. وقتی می توانم مستقل باشم که پاکدست باشم. آنچه که اقای کشاورز را برجسته کرده بود این بود  که وکیلی در سطح اجتماع محبوب و شناخته شده بود.  بخاطر این بود مردم فکر می کردنداستقلالی که به اوبخشیدند را  درست انجام می دهد. دغدغه های مردم در این زمینه از زبان کشاورز بیان می شد و به همین دلیل وقتی رفت یک بیانیه ای از روزنامه نگاران صادر شد، مبنی براینکه  با فقدان ایشان خلایی در این عرصه یعنی همان  مطالبه حاکمیت قانون ایجادشده است. این همان چیزی است که باید از آن درس بگیریم.

رییس اسکودا گفت: مسئولین  بنیاد حقوقی زنده یاد  کشاورز متوجه باشند که چه مسئولیت سنگینی برعهده دارند.مرحوم کشاورز به عنوان وکیل ممتاز بودند واین الگو پیش روی ماست.  ما اگر می‌خواهیم بمانیم و جامعه حقوقی وظیفه اش را  انجام دهد راهش این است که از غفلت از مسئولیت اجتماعی بیرون بیاید. وظیفه این است که مراقبت کنیم، همان کاری که  مرحوم کشاورز می‌کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!