قالب وردپرس افزونه وردپرس

پروفسور داریوش فرهود

جناب آقای پرفسور داریوش فرهود که خود را “یار دارالفنونی بهمن” می خوانند می فرمایند: “من در چهارم فروردین ماه ۱۳۱۷، در یک خانواده فرهنگی، در تهران متولد شدم. تحصیلات ابتدایی خود را به دلیل ماموریت زنده یاد پدر، در خوزستان (هفتگل و مسجدسلیمان) سپری کردم. تحصیلات متوسطه من از دبیرستان ماندگار رهنما آغاز شد.

در سال های ۱۳۳۲ و ۱۳۳۳ کلاس دهم و یازدهم طبیعی را در دبیرستان دارالفنون (درواقع اولین دانشگاه نوین ایران) گذراندم و بالاخره در سال ۱۳۳۴ از دبیرستان ماندگار البرز فارغ التحصیل رشته طبیعی شدم. در سال ۱۳۳۵ به مدت یک سال در دبیرستان هدف رشته ششم ریاضی را گذراندم.

در آذر ماه ۱۳۳۶ (دسامبر ۱۹۷۵) برای تحصیل، عازم آلمان شدم و پس از شانزده سال، با پایان تحصیلات در رشته های پزشکی و همچنین انسان شناسی و ژنتیک، در اردیبهشت ماه ۱۳۵۱ به میهن عزیزم بازگشتم و به عنوان استاد و صاحب کرسی و مدیر اولین گروه آموزشی و پژوهشی ژنتیک در ایران، در دانشکده بهداشت دانشگاه تهران، مشغول به خدمت شدم.

در سال ۱۳۹۶، به دعوت آقایان حافظی و باصری که از بنیانگذاران گردهم آیی های فارغ التحصیلان دارالفنون هستند، برای سخنرانی به دارالفنون ماندگار، این گهواره دانش و معرفت و خدمتگذاری، یادگار امیرکبیر، دعوت شدم.

چه دیر ایشان را پیدا کردم و چه زود از دست دادم. او برای من یک دولت مستعجل بود. انسان، گاهی با افرادی آشنا می شود که گویی سال هاست آن ها را می شناسد و به سرعت و به شدت به آن ها دل می بندد.

آخرین دیدار ما در مراسم نمادین نواختن زنگ مهرماه ۱۳۹۷ در دارالفنون بود.

البته من از سال ها پیش با نوشته های روشنگرانه و حق طلبانه ایشان در روزنامه ها، آشنایی داشتم و ایشان را ندیده می ستودم و لذت می بردم.

آخرین نوشته ایشان روز سه شنبه سوم اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ در مورد “تبعات سیل بر زندگی مردم از منظر حقوقی”، درست در روز درگذشت این حقوق دان جاویدان، در روزنامه شرق منتشر شد.

از آن روز، هربار که به مطب خود در بلوار (بهمن) کشاورز می روم به یاد او هستم.

همه کسانی که در مراسم ختم این زنده یاد در مسجد نور شرکت کرده بودند، متوجه عظمت و محبوبیت او شدند.

      در غربت مرگ بیم تنهایی نیست          یاران عزیز آن طرف بیشترند

داریوش فرهود (یار دارالفنونی بهمن)”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!